Nap mint nap több telefon érkezik, hogy nem olyan régen fúrták a kutat, de már nem működik…! Bemutatok pár olyan kutat amelyek a szakszerűtlen kivitelezés miatt használhatatlanok, és a javításuk sem oldható meg szakmailag, vagy gazdaságtalan velük foglalkozni.
Minden építési termék, így a kút is három évig garanciális. Ezen időszak alatt számla, és garanciajegy ellenében a kútfúró köteles eleget tenni a garanciális kötelezettségének.
És akkor pár elkeseredett érdeklődő levele, és fényképei:
Tisztelt Borbély úr!
Be akartuk indítani a kutunkat, de nem sikerült. Próbáltuk megmozgatni és vízzel megnyomni úgy sem indult meg a vízfelhozatal.
A szivattyú – Pedrolo 4 blokkszivattyú – még 1 éves, a cső 110-s, illetve 32 fekete Kpe cső. A kút mélységre 8-10 méter. Gépi alkalmazás kevésbé elképzelhető. Ez kiderül a képről.
Csatoltan küldök két képet a helyzet bemutatására. Kérem mondjon valamit e helyzetre vonatkozóan.
Erre nehéz mit mondani..! 110 mm-es szürke beltéri lefolyó (szarsurrantó) cső nem alkalmas kút kialakítására! 110 mm. átmérőjű csőbe csak a 3″ átmérőjű csőbúvár szivattyú, vagy felszíni szivattyú telepíthető.
Megjegyzem, hogy amelyik “kútfúró” beltéri szürke, vagy sárga kültéri lefolyó (szarsurrantó) csövet rak le kútként, ott általában nagy szakmai hiányosságok vannak. Tapasztalat szerint ezen “mesterek” olyan szerkezeti hibás lyukakat fúrnak melyek nem javíthatóak!
A kút, és a gépészete a szakirodalomban, és az én gondolatomban is egy gépészeti aknában ér véget, mely biztosítja a gépészeti részek fagymentességét, a rendszer téli vízmentesítését-, éves karbantarthatóságát és a gépészeti elemeknek, esetlegesen előforduló meghibásodása alkalmával a hozzáférhetőséget.
Ezen esetben az egész rendszer elfagyhatott, mely a Pedrollo Easypress áramláskapcsoló, és a főelzáró csap meghibásodását is okozhatja. A kútra ráfüvesíteni nem szerencsés (tilos), mivel a KPE cső kivágásánál a homok akadálytalanul tud bejutni a szivattyú tetejére. Így próbálják meg eldugni az illegális kutakat a tulajdonosok!
Kérdésem az volt a tulajdonos felé, ha sikerül is kimenteni az 1 éves kútból a még garanciális 1 éves Pedrollo 4 Block csőbúvár szivattyút, akkor hogyan lesz tovább..!? Visszarakjuk a szivattyút cipőkanállal, mert annyira szűk a hely a cső, és a szivattyú között, vagy vesz bele egy méreg drága 3″ átmérőjű szivattyút, és próbálkozik azzal vizet fakasztani az esetlegesen még garanciális kútjából!? Megjegyzem egy kútfúrónak sem vagyunk garanciális szervize, három évig a “kútfúrót” kellene keresni ha még megtalálható telefonon (!?), mert neki lenne a kúttal dolga.
Természetesen cégünk segít a megszorult, pórul járt tulajdonosoknak, de csodát mi sem tudunk tenni.
10 éve fúrt 31 méter mély kút. A képek sajnos magukért beszélnek..!
A kút talpmélységéhez képest a “kicsi” vízoszlop miatt kompresszorral a kút nem tisztítható. Megoldás az lehetne, hogy egy nagy (tgk. méretű) berendezéssel a lyukra állni, és kötéllel iszapolóval lenyúlni a “kút” aljára és azzal megpróbálni a tisztítást. Ez ott vérzik el, hogy a rozoga gépészeti aknára nem lehet rátalpalni a géppel, mert félő, hogy beomlik, balesetveszélyes. Megjegyzem, hogy az elektromos kapcsolásokon is a “szakszerű elektromos munka” fedezhető fel.
Budapest mellett készült alig pár éve a fúrt kb. 10 méter mély kút, érdemes megnézni a képeket!
A kút mellett a tömedékelés hiányzik, a térkő megsüllyedt. Ez még utalhat olyan problémára is, hogy a kút homokol, a szivattyú kitermelte a kút körül a homokot várható a terület további süllyedése, esetlegesen a beszakadása. A második képen pedig a vízoszlop magassága a tulajdonos mérése alapján! Elgondolkodtató ugye..!?
És akkor egy kb. 80 méter talpmélységű kút melyből kompresszorozás közben a béléscsövön kívüli szűrőkavics jön fel.
Ez azt jelenti, hogy a kút szűrője, béléscsöve megsérült (kilyukadt) szétcsúszhatott a nem megfelelő méretezés-, toldás miatt, vagy a kút talpa nem (megfelelően) lett lezárva. Béléscső-, illetve a szűrő sérülése szétcsúszása esetén a kút nagy valószínűséggel javíthatatlan. Talp utólagos lezárása a kút tisztítása után megoldható, de félő hogy a szűrőcső mellől a szűrőkavics a felszínre kerül a tisztítás közben, és a kút a szűrőn keresztül homokolni fog. -tehát a javítás kimenetele bizonytalan!
És akkor pár olyan kút-, és kútakna, ami minden sebből vérzik…! Ezen kutak érvényes Vízjogi engedéllyel rendelkeznek! – és nem magánszemélyek/cégek üzemeltetik! Itt látszik a Vízügyi Hatóság ellenőrzésének hiánya, mely remélhetőleg a Katasztrófavédelemhez történő átszervezés révén javulni fog, és ezen kutak mielőbb javításra, felszámolásra kerülnek
Üzemelő, érvényes Vízjogi engedéllyel rendelkező kutak!
A kút teteje nyitott, amin keresztül a felszín alatti vizek szennyeződnek. A szivattyú rögzítése szakszerűtlen, valamint az elektromos kötődoboz nyitva van, megjegyzem vízmentes szigetelésűnek kellene lennie, életveszélyes!
60 méter talpmélységű kút, teteje nyitott, mely a felszín alatti vizek szennyeződését okozza, az akna falából ömlik be a homok a kútba. Elektromos kötése életveszélyes!
Nyitott a kút teteje, felszín alatti víz szennyeződik, szivattyú rögzítése..!? Az akna beton fedlapjának teteje is törött…!
Nyitott a kút teteje, koszos az akna, a felszín alatti vizek szennyeződnek, vízmentes elektromos kötődoboz nyitva, és a szivattyú az elektromos betáp kábellel van csak rögzítve. Elektromos kötések életveszélyesek!
Egyik kedvencem..! A 380 Volt betáp elektromos kábel két fázisa a kábelre rá van hajtva, egy sor szigetelőszalaggal van “szigetelve”, a maradék egy fázis a falon kívüli nem vízmentes dugaljra van kötve, amibe egy szintén nem vízmentes dugvillával csatlakozik a szivattyúhoz, és ezen elektromos kötés lazán az akna alján egy polisztirol darabon hever! Az üzem dolgozói panaszkodnak, hogy néha “csíp” a víz, a munkáltató pedig nem tesz semmit a közvetlen életveszély megszüntetésére. Mielőtt valaki megkérdezi, jeleztük a munkáltató felé, hogy a kutak életveszélyesek, azokat tovább üzemeltetni tilos! – tojnak rá, a döntési pozícióban lévő “szakember” nem azon telephelyen dolgozik, ahol “csíp” a víz, személyesen nem érintett! Jelzésünk átvételéről elismervény van!!!
,Pázmánd 50 méter körüli mélységű (ivóvíz)kút aknája. Ez nem kút, hanem egy fertő…!!! A képek sajnos magukért beszélnek:
Aknakutak szomorú sorsa Budapesten:
És akkor Budapest IV. , és XV. kerület határában ipari területen lévő 3-6 méter átmérőjű, 12-12 méter mély aknakutak szomorú sorsa!
A kutak nem ismeretlenek a Vízügyi Hatóság előtt…! A területen lévő talaj az ipari használat miatt erősen szennyezett, a kutak állapota pedig siralmas! Tisztításukról, és/vagy megszüntetésükről sürgősen intézkedni kellene a további szennyezés kialakulásának megelőzésére!
Ezen kutak elkészítése 100 millió Forintba is kerülhet, és ekkora érték megy veszendőbe állami szinten a “nemtörődömség”, és az egyéni érdekek miatt! Talán az utolsó képen a 6 méter átmérőjű aknakút van csak lezárva rendesen, mert az egy szakközépiskola területén van! A többi kút szinte mindenki számára elérhető, balesetveszélyes, és környezetszennyező!
Aknakutak belülről. Látszik a képeken, hogy úszik a szemét a víz tetején, hullik bele évek, évtizedek óta a falevél, és minden más..!
Egy budapesti vasútállomás mellett KÖZTERÜLETEN (!!!) gyalogos vasúti felüljáró lejáratánál lévő 3 méter átmérőjű aknakút, melyre egy épületet is sikerült ráépíteni! Az aknafedélen mely kb. 3 mm. vastag vaslemez melyen gépjárműforgalom van. Az aknakút fedele egy ember által felemelhető, nincs lezárva. Jeleztük a cég felé, hogy a kutak életveszélyesek, azóta sem történt semmi…! Elgondolkodtató ugye..!?
És akkor még egy szomorú sorsú kb. 300 mm. átmérőjű nagy vízhozamú kút (2-3000 liter/perc!!!) képekben !
A kút Budapest X. kerületében van egy sporttelepen. A kútház régen gyönyörű lehetett, mely mára teljesen az enyészeté! A víz madár, és egyéb állati ürülékkel szennyezett! A kút vízszintje évről évre emelkedik. Mára a kútakna alja fölött van kb. 4 méterrel a víz szintje. A kút javításához valószínűleg ipari búvár szükséges. A nagy mennyiségű víz folyamatos termeltetése a javítás idejére csatorna nagy távolsága miatt csak nehezen oldható meg. Képek magukért beszélnek!
A kút vízadó képességére jellemző, hogy folyamatos 500 liter/perc termeltetés mellett kb. 3 lépcsőfokot (kb. 50 centimétert!) sikerült az aknában a vízszintet csökkenteni. Kis odafigyeléssel megmenthető lett volna a kút! Mára sokat kell költeni rá, ha egyáltalán még javítható állapotban van.
Ezek után érdemes elgondolkodni, hogy melyik kút az olcsó kút!? Az amelyik szakszerűen, számlával, engedéllyel, garancialevéllel egy kicsit drágábban készült, és üzembiztosan működik hosszú évekig, vagy amelyik a készítéskor egy kicsit olcsóbb volt, de rövid időn belül elromlott, a kútfúró pedig elérhetetlen?!
Picit gondoljuk végig, hogy hosszú távon locsolni/öntözni szeretnénk, vagy bosszankodni egy rossz, nem működő kút miatt, mely (a családnak) felesleges pénzkidobás volt!
“Sajnos, szeszélyeink kielégítésére sosem sajnáljuk a pénzt, mindig csak olyankor alkudozunk, ha hasznos, vagy szükséges dologról van szó.”
Honoré de Balzac
Visszajelzés: Meglévő, engedély nélküli kút fennmaradási engedélyének ügyintézése. | Tomikút