Előző írásaimban már említettem a vasas kutakban lejátszódó folyamatokat, a mechanikai kúttisztítás jelentősségét, és akkor pár gondolat a kutak kémiai regenerálásáról, a kutak savazásáról.
Valahonnan innen indultunk, és eljutottunk a mechanikai tisztítással (speciális mosóval történő tisztítással) erre az állapotra:
Előtte-utána (befre/after) kép a kút szűrőzött felületéről. A kép közepén lévő kurzor mozgatásával tekinthető meg az előtte – utána állapot!

High pressure cleaning of well.
És akkor haladjunk tovább a tisztítási folyamattal a kút szűrőzésén kívülre.
A speciális mosóval már kijutottunk a kút szűrőjén kívüli kavicsréteg tisztításához, de nekünk ez nem elég, még jobban ki szeretnénk tisztítani a szűrőkavicsok közötti pórusteret a nagyobb vízhozam érdekében!
Ekkor már a kút kémiai regenerációjáról beszélünk (kút savazás), amikor a vasas-, mangános-, kálcium-karbonátos lerakódásokat (iszapot) jól oldó savval, leginkább savkeverékkel szeretnénk feloldani!
És itt hívom fel a figyelmet arra, hogy a munkafolyamathoz ismerni kell a savak viselkedését, be kell tartani a munkavédelmi, főleg a kémiai biztonsági szabályokat / előírásokat, és megfelelő egyéni munkavédelmi felszereléssel pl. gázálarc, klórgáz képződés esetén külső oxigénpalackos zárt légzőkészülékkel rendelkezni kell, “illik” lennie kármentő tálcának, vészzuhanynak, szemöblítő palacknak, stb..!!!
Első körben meg kell határozni hogy milyen savkeverékkel kívánunk dolgozni -, ki kell matekolni a savkeverék mennyiségét amit használni szeretnénk, és ezen mennyiség bekeveréséhez elő kell készíteni a megfelelő űrtartalmú-, és anyagösszetételű(!) edényt!
A sav bekeverésénél már óvatosan(!), főleg a sósavkeveréknél, mert hirtelen(!), és sokak számára váratlan kémiai reakciók indulnak el, pl. klórgáz képződés, habzás, stb..!
Citromsavkeverék környezet-, és felhasználóbarátabb dolog!
Savkeveréket citromsav esetében fel kell oldani, sósav esetében hozzá kell adni még a második összetevőt.
Ezt követően a kútba le kell fejteni a savkeveréket, majd ki kell juttatni a szűrőn kívül a vízadó rétegbe!
Jelen esetben a Wessoclean Aqua Typ1 savkeveréket használtuk. – citromsav alapú savkeverék.
A savkeverék kidolgozása a kúton kívül történhet:
- préseléssel
- dugattyúzással
- packer beépítésével, és szivattyúval való kipréselés-, forgatás, közben a Ph mérése
Packer beépítése után a savkeverék forgatása szivattyúval a kútban.

Kémiai kútregenerálás, kút savazás, Wessoclean Aqua Typ1, Régénération des forages / puits, brunnen regenerieren,Tomikút Kft.
Ennek a módszernek az a lényege, hogy a packer egyik oldaláról elvesszük a savkeverékes vizet, majd a másik oldalára termeltetjük vissza. Hosszabb szűrőzött szakasz esetében a kút szűrőjét kb. 0,5 méteres szakaszokban tisztítjuk kétkamrás packer alkalmazásával, és közben mérjük a savas fulidium Ph. értékét, frissítjük a savkeveréket, stb.
Így kialakul egy kényszeráramlás a kút szűrőjén kívül. A savkeverék kilépni kényszerül a kút szűrőjén kívülre, majd visszatermeltetjük a packer alá/fölé/kamrák közé és így a savkeverék a kút szűrőjén kívül a szűrőkavics pórusterében bontja a lerakódásokat, az iszapot. – és mi ezt szeretnénk a nagyobb vízhozam elérése érdekében!
A savkeverékes víz színe változik, és a hirtelen kémiai reakció változásával a habzás is változik! – savas hab abszolút hirtelen kitörhet a kút száján!!! Jobb oldali az utolsó vett minta…!!!
Fénykép a mintavételről:

Kémiai kútregenerálás, kút savazás, Wessoclean Aqua Typ1, Régénération des forages / puits, brunnen regenerieren, Tomikút Kft.
Ezt követően a packert kiépítettük a kútból, és az “eredeti” vasas szivattyút visszaépítettük a kútba, majd a azzal is átforgattuk a savas vizet, így a szivattyúról is (kívül-, belül) leoldódik a rárakódott iszap.
Egy nap után a kútból elkezdük letermelni a savkeverékes vizet, és mintáztuk a kitermelt fluidiumot. A különálló mintát amikor már tiszta volt a kitermelt víz akkor vettük a kút alján lévő iszapzsákból! – ott még volt savas kiülepedés…!

Kémiai kútregenerálás, kút savazás mintavétel, Wessoclean Aqua Typ1, brunnen regenerieren,Tomikút Kft.
Amikor a kitermelt víz tiszta volt, akkor kiépítettük a vasas kút “eredti” szivattyúját, és láss csodát..!
Előtte utána (before/after) fénykép kép középen lévő kurzor mozgatásával tekinthető meg!

A leírt technológia a citromsav alapú savkeverékkel történő munkát mutatja be a teljesség igénye nélkül!
Nem szabad arról megfeledkezni, hogy ez a kút a kémiai regenerálás, a kút savazása előtt fizikálisan egy speciális mosóval ki lett tisztítva, így a sav hatására hirtelen fellépő kémiai reakció nagyságrendekkel kisebb volt, mint egy “koszos”, fizikálisan nem tisztított kútnál!
Jelen esetben a kút béléscsövén-, a kút szűrőjén a fizikális tisztítás után NEM volt vasas-, mangános-, kalcium- karbonátos (iszapos) kiülepedés, így nagyságrendekkel gyengébb volt a hirtelen kialakuló kémiai reakció!!!
Jelen esetben (a kút fizikális tisztítása után!) a savkeverék ténylegesen a kút szűrőjén kívül a pórustérben tudta kifejetni a hatását, és NEM a kútban lévő fizikálisan is jól bontható vasas-, mangános-, kalcium-karbonátos-, iszapos lerakódásokra fogyott el!
A kút mechanikai-, és kémiai regenerálását javasolt szakemberre bízni!!!
Minden esetben a munkafolyamatot dokumentálni kell, hogy tudjuk honnan indultunk, és hova jutottunk!
A szivattyú karbantartása ajánlott a kút fizikai-, kémiai regenerálásakor!
Dokumentálás a kút fizikai-, kémiai regenerálása előtt:
- nyugalmi vízszint
- üzemi vízszint
- víz mintavétel, homok (üledék) mérése
- kamerás kútvizsgálat
Fizikális kúttisztítás (speciális mosó, kefe, stb.) -, majd a víz ülepedése után:
- kamerás kútvizsgálat
- a fenti mérések megismétlése, dokumentálása.
Kémiai kútregenerálás (kút savazás) után:
- a kút tisztítása,
- kamerás kútvizsgálat,
- a fenti mérések megismétlése, dokumentálása,
- kút fertőtlenítése
- dokumentumok összefoglalása, és átadása a megrendelői oldal felé
- kút átadása a megrendelői oldalnak
Semmi felelősséget nem vállalunk a leírás alapján történő munkálatok elvégzésére, és annak következményeire (személyi sérülés, tárgyi rongálódás, egyéb kémiai veszély kialakulása, stb.)
Ez egy szakma, ezt tanulni kell, a megfelelő szerszám-, felkészültség-, tudás-, tapasztalat-, egyéni védőeszközök megléte-, és használata elengedhetetlen a munka biztonságos elvégzéséhez!
Ezen írásból nem lehet megtanulni a kút tiszítását, a kút vízhozamnövelését, a kút fizikai-, kémiai regenerálását!
Ezen írásom egy kút tisztíásán keresztül mutatja be a szakma “szépségeit”, és azt, hogy nem abból áll a kút savazása, a kút kémiai regenerálása, hogy zsákból beleöntöm a citromsavat a kútba aztán pár nap múlva kompresszorral kitermeltetem belőle, vagy löttyentünk a kútba némi sósavat, oszt’jónapot!
A tulajdonos látja egy-két nap múlva, hogy koszos víz jött ki a kútból, akkor jól van az úgy, készen vagyunk! – mert van ilyen is (sajnos)!
Borbély Tamás
mélyfúró-,
megújulóenergia-gazdálkodási technikus,
vízkútfúró.