Cégünket megkereste ügyfelünk, hogy a 80 méter mély fúrt kútba beszorult a szivattyúja.
Egy darabig kézzel-, majd amikor megszorult a szivattyú akkor csörlővel is húzták, de a szivattyú-, és a tudomány is megállt úgy 50 méter környékén!
Nagy az elkeseredés, mert abszolút nincs víz…!
Megbeszéltük telefonon, hogy CSAK a kamerás kútvizsgálat után tudunk valamit felelősséggel mondani a szivattyú mentéséről.
Megbeszéltük azt is, hogy a kút jól hozzáférhető, és első körben csak kamerát viszünk semmi más egyéb szerszámot!
Nem örültek a döntésemnek, de elfogadták!
Én mint mélyfúró technikus nem hitegetek senkit betarthatatlan ígéretekkel!
Én sajnos nem tudom azt eldönteni telefonon keresztül a hely-, és a kút ismerete nélkül, hogy milyen szerszámozottsággal kell(ene) felvonulni és megoldani egy abszolút ismeretlen feladatot! – ez van!
Munkám során megpróbálok felelős szakmai döntéseket hozni, mint ahogy ebben az esetben is ezt tettem!!!
Kiérkezésünkkor azt láttuk, hogy a kút jól eldugott helyen van, ha a kúthoz oda kell menni kútfúró berendezéssel, akkor a kertben pár méter szőlőlugas, és egy nagy cseresznyefa is kivágásra kerül! – nem volt bíztató!
A kútra az elkészülte után úgy 20 éve egy bádog kútház épült.
A kútból kilógott a KPE cső, egy vastag kender kötél, és egy elég vastag elektromos kábel.
A kút felett egy építkezésnél használt csiga, és azon átvetve a kender kötél volt.
A tulajdonos azzal fogadott, hogy megállt a tudomány, nem tudja már csörlővel sem húzni a szivattyút felfelé! – nem volt őszinte a mosoly az arcán!
Kamerás kútvizsgálat nélkül felelős szakmai döntés én nem tudok hozn ebben az esetben!
Kamera 80 méter hosszú, és 23 mm. a fej átmérője, így más cégeknél közelebb tudunk jutni a beszorult szivattyúhoz a kútban a kamerával, így több, és részletesebb információval rendelkezünk!
Kamerával első körben 14 méternél akadtunk el, a kamerát oda szorította a KPE cső a kút oldalához.
Majd visszahúzás után 26-27 méter környékén szintén elakadtunk, bele futottunk egy szakszerűtlen kötésbe:
Rendezetlen volt a kútban lévő KPE cső, a kötél, és az elektromos betáp kábel helyzete, ezen hármas egység nem volt rendesen összekötegelve.
Leértünk a szivattyú szintjére ahol ezeket láttuk:
Magyarázat a képhez:
Fehér valami a kötél amin lóg a szivattyú
Alatta az a fekete “csonk” az a megtört KPE (víz) cső ami lefelé veszi az irányt a szivattyú mellé! – ez a Hold mai állása szerint nem jó jel!
Jobb oldalon pedig a KPE (víz) cső ami a szivattyú mellől jön felfelé a kút tetejéig..!
Azt gondolom, hogy ezen kép ismét magyarázatra szorul az avatatlan szemek számára!
Ez a kép már a szivattyú melletti részen készült, tehát a szivattyú teteje alatt a szivattyú oldalánál!!!
Bal oldali fekete csövön lévő felirat az a KPE (víz) csövön van, ez a cső törött meg a szivattyú tetejénél, és ez vette az irányt lefelé a kút talpa felé.
A kék színű kábel az a szivattyún lévő kb. 1,5 méter hosszú gyári betáp elektromos kábel.
Fekete vékonyabb valami az a szivattyú eletromos betáp kábel toldása a kék kábel folytatása.
Jobb oldalon pedig szintén KPE (víz) cső ami a kút teteje felé indul felfelé.
Azt azért nem nagyon értettük, hogy ez miként került a szivattyú mellé, de ez van!
Már legalább láttuk, hogy 45 méter környékén mi okozza a szivattyú megszorulását, így egy kicsit könnyebb volt valami felelős szakmai dolgot mondani , és szakmai döntést hozni a szivattyú mentésére!
Elmondtuk a tulajdonosnak, hogy semmi felelősséget nem vállalunk sem a kút, sem pedig a szivattyú épsége miatt, és azt sem garantáljuk, hogy egyáltalán a szivattyút ki tudjuk szedni! – ezt megértette!
Megbeszéltük a mentési tervet felhasználva a helyszínen fellelhető szerszámokat, és eszközöket azaz egy darab építkezéseken a vödör felhúzásához használt csigát, kb. 3 méter húzására képes kicsi kézi csörlőt, egy darab elaggott kombinált fogót, egy darab csavarhúzót, pár darab bilincset, valamint felhasználva a szőlőlugas egyik oszlopát, és a cseresznyefát..!
És szépen lassan de a szakmai fogásinknak köszönhetően elindult a szivattyú-, a KPE cső, az elektromos betáp kábel, és a függesztésre használt kötél együtt felfelé..!
Három méterenként újra kötöttük a csörlő kötelét, hogy nagyobb erő legyen a húzásra, de szépen akadás nélkül jött felfelé a szivattyú.
Kb. 17 métertől már kézzel húztuk a szivattyút felfelé! !
És amikor megjelenik a szivattyú a kút szájánál, akkor az arcokon mosoly van, és “az érzés megfizethetetlen”!
A szivattyú már a kúton kívül..!
Igen, voltak olyan pillanatok amikor szorult volt a helyzet, és a kamera is megakadt a mélyben, de végül mindent visszanyertünk a kútból, és nem kellett a kútházat elbontani, nem kellett kivágni sem a szőlőt, sem pedig a cseresznyefát!
Nem kellett nagy felvonulást csinálni a szivattyú mentéséhez elég volt az, hogy láttuk mi okozza lent a kútban a szivattyú megszorulását, és megpróbáltuk szakszerűen hozzányúlni a kúthoz a rendelkezésre álló eszközökkel! – és sikerült!
Szivattyú mentést, szivattyú megszorulását a kútban, illetve kút meghibásodást kamerás kútvizsgálat nélkül lehetetlen megcsinálni!
Ameddig nem látja az ember fia azt, hogy mi okozza a problémát addig csak tapogatózik a nagy sötétségben és általában sikertelenül!
Nem szabad odáig eljutni, hogy azt “a valamit” ami a szivattyúra van kötve azt elszakadjon, mert abban az esetben szinte biztos az, hogy a szivattyút nem lehet kivenni a kútból!
Ilyenkor új kút a megoldás ami nagyságrendekkel nagyobb költség mint a szivattyú “egyszerű” mentése! – elgondolkodtató a dolog!