Itt a tavasz, lassan közeleg a locsolási szezon. Érdemes elgondolkodni a fúrt kutunk beüzemelésén az előző évek tapasztalatai alapján.Lassan már ténylegesen elmúlik a tél, a busók február végén elkergették a telet, a kertek tulajdonosainak pedig ideje lassan a kert ápolásába belekezdeni. Ekkor kerül elő ismét a fúrt kút. Amennyiben szabályosan kivitelezett kútja van, abban az esetben sok dolga nincs, a téli leeresztő csapot át kell állítani üzemi állásba, az elektromos rendszer ellenőrzése után be kell üzemelni a szivattyút és lehet locsolni.
A gondok akkor kezdődnek, ha a kút-, kútakna-, és a kútgépészet kivitelezése valahol nem megfelelően történt. Ennek egyik oka a szakember hiánya-, trehány munkája, ill. a megrendelői oldalon is lehetnek hiányosságok.
Kezdjük kívülről befelé:
Kútakna:
- értelmezésemben, és a hatályos MSZ 22116:2002 szabvány szerint is gépészeti aknában van befejezve egy kút. Ezen akna hivatott megvédeni az időjárási körülményektől a kutat, és az aknába telepített kútgépészeti szerelvényeket. Természetesen az akna mélysége (alja) minden esetben a fagyhatár alatt van, és belső mérete legalább 1,0 méter x 0,8 méter. Mondjuk ekkora méretű aknában nem lehet kényelmesen elférni, tűzoltásnak jó, de inkább az 1,0 x 1,0 méter belméretű, és 1,2 méter mély aknákat részesítjük előnyben. Természetesen a gépészeti akna teteje zárt, az alja pedig NINCS lebetonozva!!!!
- Fontos az, hogy az akna teteje egy kicsit fentebb legyen szintezve mint a környező terület, hogy a felszínen összegyűlt csurgalékvíz ne a kútgépészeti aknába gyüjlön össze..! Nem tesz jót a csurgalékvíz az elektromos szerelvényeknek. Felülről, oldalról vízzárt akna a megfelelő.
felülről valahogyan így néz ki egy kútgépészeti akna:
Nem jól (szabálytalanul) kivitelezett kútgépészeti akna:
- A kútgépészeti akna belseje rendezett, és tiszta! Igen, nem élnek-, és mászkálnak benne csigák, és mindenféle undorító csúszómászók-, bogarak, nem áll az alján a falevél, és egyéb mindenféle maradvány. Az elektromos kötések vízzártak, rögzítettek. A vízgépészeti szerelvények ivóvízre minősített anyagokból készülnek, toldások csöpögés mentesek, a csövek, és egyéb szerelvények rögzítettek.
A kút:
- teteje mindenképpen zárt!!! Igen, zárt a teteje, felülről nem mehet bele szennyeződés, nem élhet benne sok meztelencsiga-, és nem meztelen sem, mert ez nem nekik készült nudista társasház-, fürdő, hanem kút! A meztelencsigáktól a kertben nem győznek megszabadulni, undorral dobálják ki őket, a kútjukban pedig szívesen látott vendégek..!? Nyáron sok esetben az kezüket, arcukat mossák kútvízzel, öntözik a veteményest, a gyümölcsöst. Mivel a víz a kútból jön és ott nem látják a meztelencsigákat nap mint nap akkor már nem számít, hogy “csigalét” és ezzel együtt parazitákat kennek az arcunkra, hogy “csigalével, és parazitákkal öntözött” termést tesznek az étkezőasztalra..!? Amennyiben ragaszkodnak a csigaléhez, és a csigák által terjesztett cuki kis parazitákhoz, akkor ahhoz nem kell drága pénzért kutat fúratni, kapkodják össze a csiguszokat kesztyű nélkül, tegyék egy edénybe, áztassák őket egy darabig, de figyeljenek arra, hogy pár döglött legyen azért köztük, majd felhasználásra készen kenhetik magunkra a csigalevet, moshatják csigalével a zöldséget, gyümölcsöt fogyasztás előtt, így biztos a parazitás fertőzés. Ugye ez egy kicsit undi, és elgondolkodtató..!!!??? Ezek a dögök nem a kútba való élőlények, próbáljanak meg tenni valamit a saját egészségünkért, valamint a felszín alatti vizek minőségének megóvásáért. Amennyiben a csigákat összeszedik akkor lehetőleg gumikesztyűben tegyék…!
- Csigák által terjesztett az embert is érintő megbetegedésekről itt olvashat.
- Zállatorvos által készített film, amit érdemes megnézni.
- És akkor a csigák által terjesztett parazitológiai megbetegedésekről mint például a tüdőférgesség, szívférgesség (állatoknál) itt olvashat.
- Csiga csapdázásáról itt, és itt olvashat. Youtube videot itt, és itt nézhet meg
Szivattyú beüzemelése:
- Amennyiben csőbúvár szivattyú van szabályosan beépítve a kútba, abban az esetben ellenőrizzék a elektromos vezeték sérülésmentességét, az elektromos kötések épségét, a dugvillák állapotát, és a páramentességét. Amennyiben párakicsapódást látnak, és azt nem tudják saját magunk elhárítani abban az esetben kérjék szakember segítségét. Csak szabályosan szerelt elektromos rendszert szabad a hálózatra csatlakoztatni. Természetesen ellenőrizni kell az áramlás/nyomáskapcsoló elektromos kötéseit, és a működését is. Érdemes ellenőrizni, a szivattyút biztosító kötél épségét. Javasolt a rozsdamentes drótkötél beépítése. A szivattyút minden esetben a megfelelő mélységre kell beépíteni, mely az üzemeltetési engedélyben szerepel. A szivattyút soha nem szabad leengedni a szivattyút a kút aljára, ill. még annak közelébe sem!!!
- Hidroforos rendszer esetén ellenőrizni kell a tartály-, és a csövek állapotát, a tartályban lévő levegő nyomását. Amennyiben a rendszer nagyon hamar kapcsol, nem áll le a szivattyú akkor érdemes a vízvezetéket(fagykár)-, illetve a tartály belsejében lévő membrán épségét ellenőrizni.
- Felszíni felszívó szivattyú esetén az elektromos rendszer ellenőrzése, és az esetleges karbantartások után a téli elzárót át kell állítani üzemi állásba, a szivattyút fel kell tölteni vízzel, és kezdődhet a locsolás.
Amennyiben valami üzemzavart észlelnek abban az esetben próbálják behatárolni az okát, és a hibát megszüntetni. Esetlegesen kérjék szakember segítségét.
Amennyiben a kút engedély nélkül készült el, abban az esetben 2018 december 31-ig van lehetőségük hatósági bírság nélkül fennmaradási engedélyt kérni a kútra. Bővebben itt olvashat a fennmaradási engedélyről,és a fennmaradási engedély kiadásának feltételeiről.
Jó locsolást!
Tomikút Kft. csapata!
Visszajelzés: Meglévő, engedély nélküli kút fennmaradási engedélyének ügyintézése. | Tomikút
Visszajelzés: Kút fennmaradási engedély 2020, kamerás kútvizsgálat, és egy férgekkel teli fúrt kút esete…! | Tomikút
Visszajelzés: Fúrt kutakban a szivattyút tartó kötél fontosságáról, és a sajnálatosan elkövetett bakikról…! | Tomikút