Cégünket megkereste egy (bio)gazdálkodással foglalkozó kertészet, hogy elromlott a szivattyújuk, megpróbálták kivenni, de a szivattyú egy része a kútban maradt! – ez ugye már elsőre sem hangzik túlzottan jól!(?)
Sokszor írtam már arról, hogy a KG-PVC szarsurrantócső(!) NEM kútépítésre lett kitalálva!
NEM használható a kutas a szakmában!
Azon kívül, hogy a KG-PVC szarsurrantócső is műanyag cső azon kívül SEMMIBEN NEM hasonlít a kútépítésben használatos csövekhez! – és ezt a színe is jelzi!!!
A kútépítésben használatos csöveket más szabvány szerint méretezik, más szabvány szerint gyártják, más az anyagminősége, más a falvastagsága mint a szennyvízcsöveknek!
Minden csőnek van egy un. gyűrűmerevségi értéke amit a cső:
- átmérője
- anyagösszetétele, és a
- falvastagsága határoz meg!
Ezen dolgok összessége határozza meg azt, hogy a (kút)béléscsövet milyen mélyre lehet letenni, és ezen cső mekkora vízleszívási értékhez megfelelő, mekkora depressziót visel el!
És NE feldekezzünk meg arról sem, hogy a kutaknál a gyűrűs teret illik cementálni is ami sokat véd, ill. a kisebb mélységű talajvízre szűrőzött kutak kivételével több béléscsőrakat kerül(ne) le a kútba ha szakszerűen készítették volna el!
A helyszínen egy szivattyú várt aminek az aljából kiszakították a műanyag fenékrészt, illetve vele együtt a kondenzátort is!
A kútkamerás vizsgálatnál elsőnek azt láttuk, hogy a szivattyú elektromos betáp kábelének a védőlemeze beleakadt a szarsurrantőcső toldásába, illetve fel is vágta a csövet, majd pedig a cső felfelé elég hosszan meg is repedt! Illetve volt ott még más sérülés is, mivel a szivattyú vascsővel volt leépítve, a férfi emberek (Béláim) pedig erősek voltak, és nyomák-vonták ameddig tudták! – túltolták!
Leegyszerűsítve ez történt:
Amennyiben a videó nem indulna el, akkor katt IDE
Ebből a kameraállásból az is jól látszott, hogy az alsó szarsurrantócső ovális, és ezért tudott belekapni a védőlemez a csőbe, az erőltetés pedig megtette a hatását!
Lentebb látszik még, hogy a szivattyúból kitépett kondenzátor ill. egy darab elektromos betáp kábel van még a kútban, valamint ezzel együtt a szivattyú alja ami már a felvételen nem látszik!
Gyakorlatilag a kút innetől kezdve kuka!
Valahogy ki kell bányászni belőle a szivattyú maradékát (ha lehet), a kutat ki kell tisztítani, és engedély birtokában el kell tömedékelni!
A használhatatlan / felhagyott kút NE legyen a felszín alatti vízre nézve pontszerű szennyési forrás! – ne jusson le semmi szennyezőanyag, a kútba, így pl. műtrágya, állat, stb.!
Megoldás egy új, szakszerűen elkészített stabil vízhozamot adó kút lesz majd!
És a két örök igazság:
- KG-PVC szarsurrantócső NEM alkalmas kutak kivitelezésére
- 110 mm.-es csőbe CSAK 3″ átmérőjű szivattyút szabad beépíteni, mivel az kisebb csősérülés esetén negyobb valószínűséggel nyerhető vissza a kútból.
4″ átmérőjű szivattyú beépítése esetén oldalanként 1-2 mm. távolság marad! -ha marad!
Kör keresztmetszetű betáp kábel esetén pl. Elpumps szivattyúknál még a kábelvédő sínt is le szokták venni, mert különben nem fér be a kútba a szivattyú (!), lapos kábeles szivattyúk esetén, pl. Pedrollo 4Block szivattyú befér a kútba, de kis ovalítás a csövön, az eredmény pedig jól látható!
Igen, tessenek körülnézni, és megpróbálni olyan céget keresni a kútfúrásra aki engedéllyel rendelkezik, és NE a kókler kivitelzők által, engedély nélkül készített szarsurrantócsöves kutakat részesítsék előnyben! – fent látható az eredmény!